REAL SOLUTIONS FOR METALLOGRAPHIC MATTERS

Get Adobe Flash player

SOĞUK KALIPLAMA/ SOĞUK BAKALİTE ALMA

Epoksilerimiz yüksek yapışma ve düşük büzüşme özelliğine sahiptir: Kürlenmiş bakalitler çevresel risk taşımaktadırlar. Bu nedenle rutin işlerde ve plazma kaplamalı malzemeler veya gözenekli korozyon yüzeyleri gibi zor numunelerde kullanılmaya idealdirler.

Reçine ve sertleştiriciyi kit dışında ayrı olarakta sunmaktayız. Böylece yeni bir özellik eklemek için sadece bir diğer sertleştirici satın alabilmektesiniz.

Aka-Crylic Kit hızlı kürleme özelliğine sahip büzüşmesiz 2 komponentli bir sistemdir. Sadece 8 dakika içinde kürler ve yüksek orandaki mineral doldurucular sayesinde mükemmel bir kenar tutma özelliğine sahiptir. İleri teknoloji polimer kullarak kürleme sırasında genişler.

Aka-Clear Kit yine hızlı kürleme yapan 2 komponentli bir sistemdir. 8 dakikada kürler ve basınçlı kap kullanılırsa tamamen şeffaf bir bakalit üretir.

Aka-Cure, Quick

Aka-Cure, Quick with outstanding mechanical and chemical properties, not surpassed by any other cold embedding epoxy, almost as good as hot embedding.

Curing in 30 minutes @ 80°C

Pre-curing at room temperature without increase in temperature makes it possible to embed large specimens in one shot. Large samples can now be embedded without danger for high shrinkage, discolouring and boiling.

A combination of high HDT ( Heat Deflection Temperature), high hardness and low shrinkage results in specimens easy to prepare. No smearing, no embedded abrasive grain and high edge retention.

The finished embeddings are clear with a light yellow tone, no problems with identifying the embedded sample.

Pot life of 2 hours combined with low viscosity makes Aka-Cure, Quick suitable for impregnation of porous samples.

Mixing ratio: 28.4 g to 100 g


Aka-Cure, Slow

 

Cures at room temperature, ideal for heat sensitive samples.

 

Cures between 8 and 24 hours @ 20°C.

 

Some materials are heat sensitive and will recrystalize when exposed to high temperatures. Such specimens can be embedded without any risk using Aka-Cure, Slow.

 

Peak temperature is as low as 40 °C, with mounts of Ø25mm and Ø30mm size.

 

Good edge retention and low shrinkage results in an embedding ease to prepare.

 

The finished embeddings are clear with a light yellow tone, no problems with identifying the embedded sample.

 

Long pot life and low viscosity makes Aka-Cure, Slow very suitable for impregnation of porous specimens.

 

Mixing ratio: 13 g to 100 g / 20 ml to 90 ml

 

Aka-Resin Epoxy

 

Perfect for embeddings

 

Clear, easy flowing epoxy resin. Its low viscosity and surface tension makes it especially well suited for embedding. Porous samples or samples filled with cracks and voids are often filled without the use fo vacuum impregnation.

 

A low boiling point makes it compatible with elderly vacuum impregnation devices, where the resin-hardener mix is under vacuum during the evacuation.